24. – 28. února „Z čeho je co vyrobené“

Na konci února následovalo ve školce téma „Z čeho je co vyrobené“, děti si vyprávěly o materiálech, v praktické ukázce měly možnost si různé materiály prohlédnout a osahat, zjistit jaký mají povrch, zda jim jsou na dotek příjemné či nikoli. V souvislosti s materiály se dověděly něco o třídění odpadu a hrály si námětově zaměřenou pohybovou hru na třídění odpadu. Při pracovní činnosti vybarvily kontejnery, třídily a lepily k nim správně plasty, sklo a papír. Během vycházky donesly do kontejneru starší oblečení a blíže si všímaly na štítcích, co všechno do těchto kontejnerů patří. V příštím týdnu se budeme zabývat tématem „Konec zimy“.

17. – 21. února „Řemesla a povolání“

V druhé polovině února si školka povídala o řemeslech a povolání. Děti měly možnost sdělit ostatním jakou práci dělají jejich blízcí – rodiče, babičky, dědečkové… Celým týdnem nás provázely tvořivě námětové hry na obchod, kadeřnici, hasiče, doktora a i během vycházek jsme měli možnost shlédnout práci několika z nich, včetně návštěvy obchodu :-) Děti měly možnost výtvarně znázornit požár budovy se zasahujícím hasičem, vyrobily si kuchaře i s plným talířem těstovin, legračního kominíčka z obrysu ručky. Ve středu si plavající děti užily další lekce plavání. V příštím týdnu nás čeká téma „Z čeho je co vyrobené“.

10. 2. – 14. 2. 2020

Druhý únorový týden nás provázel tématem „Naše tělo a zdraví“. V úterý si děti prohlížely encyklopedii naše tělo, vedly diskuze o orgánech a částech těla. Poslechly si pohádku o Markétce a vitaminech. Společně třídily zdravé a nezdravé potraviny. Nechyběla ani pracovní činnost, při které vyrobily zubní kartáček z natrhaných barevných papírků, vaty a sirek. Ve středu byly některé děti opět plavat a ostatní si zahrály námětovou hru „na doktora“. V pátek děti oslavily svátek sv. Valentýna a svým maminkám, pani učitelkám a naší paní ředitelce upekly linecká chutná srdíčka. Příští týden se připravíme na téma „Řemesla a povolání“.

3. – 7. února „Budou z nás školáci“

První únorový týden nás provázelo téma „Budou z nás školáci“, děti si o škole povídaly, hrály si na školu, zkusily si práci jako ve škole – zaměřovaly se na rozvoj jazyka, slabikování, určování první hlásky ve slovech a podobně, rozvíjely své početní a matematické dovednosti – počítaly puntíky, poznávaly čísla a hrály pohybovou hru na „Molekuly“ při které se musely během krátké chvilky přepočítat a spojit dle pokynu učitelky. Ve středu si přihlášené děti zajely na první lekci plavání, moc dobře se jim tam dařilo a všichni přijeli zpět s velkou pochvalou. V pondělí budeme ještě pokračovat v tomto tématu a starší děti navštíví ukázkovou hodinu v ZŠ Žilina.

27. 1. – 31.1. 2020

Tento týden nás provázel tématem „Zvířátka v zimě“. Hned v pondělí si děti v komunitním kruhu povídaly o ochraně přírody, krmení a o životě zvířátek v zimě. Za pomocí kávových zrnek, dýňových semínek, fazole, hřebíčku, kmínu, fenyklu či dalších kořenin a luštěnin oblepovaly šablonu ptáčka. Tyto krásný ptáčkové nám zdobí prostory školky a děti se chlubí rodičům, co pěkného vytvořily. V úterý si všechny děti za doprovodu trianglu zazpívaly písně „Malý vrabčák“, „Huboval vrabčák na zimu“ a „Kalamita“. Procvičovaly správnou melodizaci, vytleskávání a rytmus písní. Také hledaly cestu ke krmítku po linii přerušovaných teček. Ve čtvrtek si všechny děti společně s dopomocí paní učitelky vyrobily krmítko pro ptáčky z vlašských ořechů a v průběhu vycházky krmítko pověsily na stromeček u školky. Snad bude ptáčkům chutnat a my je budeme moci při zobání pozorovat. Příští týden se těšíme na nové téma „Budou z nás školáci“, a také na zahájení první lekce plaveckého výcviku, který se uskuteční ve středu 5.2.2020. Těšíme se 🙂

20. -24. ledna „Zimní radovánky a sporty“

V druhé polovině ledna bylo týdenním tématem zimní radovánky a sporty. Hned v pondělí si děti vyprávěly o tom, jaké zimní sporty znají, kdo jezdí na hory, a co se tam dá všechno dělat. Během dalších rozhovorů se zaměřily na bezpečnost a na to, jaké vybavení je k zimním sportům potřeba. Každý den měly k dispozici omalovánky nebo tvoření zaměřené na tuto tematiku. Namalovaly si zimní krajinu a do ní vyrobily sáňkaře, který sjížděl na saních z kopce dolů, naučily se báseň „Saně“, zpívaly písně „Na lyže“ a opakovaly z loňska „Saně borový“. Procvičily si početní dovednosti při lepení obrázku podle čísel a trénovaly rytmizaci, slabikování a hláskování některých jednoduchých slov. V pracovním listě měly za úkol spojením teček vytvořit obrázek lyžaře nebo bruslařky. Hra na ztraceného sněhuláka i báseň rozbitý sněhulák měly velký úspěch.

Týden od 13. -17. 1. 2020

Tento týden se děti věnovaly tématu „Co si v zimě oblékáme“. Hned v pondělí se seznámily s pohybovou hrou „Rukavice“ a novou básničkou „Rukavičky“. Děti si procvičily jemnou motoriku, šitím zimního svetříku, a také si vyrobily krásné zimní čepice, které zdobí prostory naší školky. Ve středu si dětičky zazpívaly zimní písničky „Rampouch, Maly vrabčák, Kalamita“, které stále trénujeme i za doprovodu Orffových nástrojů. Naši nejstarší a předškoláci určovali správný počet rukavic, čepic a vloček dle obrázků, procvičovali početní představivost. Zahrály si pexeso, zapínaly knoflíky a zipy, vázali tkaničky. Příští týden nás čeká nové téma“ Zimní radovánky a sporty“.

6. – 10. ledna „Zimní počasí“

První týden v roce jsme s dětmi zahájily rozhovory o právě proběhlých svátcích, o tom, co děti doma našly pod stromečkem, nezapomněly jsme ani na Tři krále, kteří byly hned v pondělí v kalendáři. Děti si poslechly píseň „My tři králové“ a téměř po celý zbytek týdne hledaly nápisy K+ M + B 2020 na dveřích a brankách po celé vesnici. Pravidelné lednové téma „zimní počasí“ doprovázelo i v letošním roce počasí pro zimu příliš netypické, takže aspoň ve školce jsme si hodně zimu připomínali. Děti se učily pohybové hry „Jede paní zima“, „Zima je, zima je“, „Vločka“, „Vrabečci“. Seznámily se s novými písněmi „Rampouch a Vrabec v zimě“. Na obě písně navázala diskuze o nebezpečí, která nám v zimě hrozí i o tom, jak máme pomáhat živé přírodě. Při společné práci si dětičky vyrobily „Ledovou zimní královnu“. Během příprav na školu měl každý možnost dokončit vzor šály v grafomotorickém cvičení a procvičit si základní i doplňkové tvary, při hledání cesty pro tučňáka. :-)

Týden od 16. – 20. 12. 2019

Předvánoční týden si děti ve školce užily vánoční nadílku od Ježíška. Příjemnou vánoční atmosféru nám zpestřily vánoční koledy, zimní tanečky s Míšou, a také nás v úterý navštívila Sabinka, která našim dětem povídala o zdravé stravě. Všechny dětičky si vyrobily vánoční dáreček, skládáním barevných papírku. Také vánoční přáníčko „stromeček“ a sobíky z ruliček. Děti si zazpívaly vánoční písně, zopakovaly básničky, říkanky, zahrály si pohybové hry a dramatizaci na přání. Všem přejeme krásné Vánoce a ještě hezčí nový rok 2020:)

9. – 12. prosince – „Přicházejí Vánoce“

Od 9. prosince nás ve školce provázelo téma „Přicházejí Vánoce“. Každý den si děti poslechly pohádku z knihy Vánoční pohádky a potom si vyprávěly, co dělají doma stejně, podobně nebo jestli mají zcela jiné zvyky než to, co se dozvěděly z vyprávění. Vyrobily si lodičku, vánoční stromeček, ozdobu, šikovnější i svíčku. Vytleskávaly slabiky a počítaly je u vánočního pracovního listu, neminulo je ani vánoční grafomotorické cvičení. Úterní dopoledne děti trávily s voňavými olejíčky při jehličanové aromaterapii. Ve volných chvilkách se připravovaly na předvánoční vystoupení pro rodiče, které je čekalo v pátek odpoledne.

25. – 29. listopad „Mikuláš a čert přinášejí zimní čas“

Poslední listopadový týden začínáme druhý integrovaný blok nazvaný „Když se hlásí bílá zima“ a týdenním tématem je Mikuláš a čert přinášejí zimní čas. Hned v pondělí vyrazila celá školka na prohlídku adventní výstavy v budově obecního úřadu ve Lhotě, děti si zde zakoupily perníčky, které v průběhu vycházky do lesa měly možnost posvačit 🙂 během celého týdne si vyprávěly o blížícím se adventním období, o příchodu Mikuláše, trénovaly básničky a písničky pro čerta, vyráběly čertíky, začaly si zdobit celou školku zimní dekorací. V pátek byla ve školce menší účast, protože některé odvážné děti odjely společně s dětmi z Družce do Muzea čertů v Úštěku. V příštím týdnu budeme v tomto tématu ještě pokračovat a už se všichni těšíme na čtvrteční Mikulášskou nadílku 🙂

Týden od 18. – 22. 11. 2019

Tento týden se děti věnovaly pohádkám. V pondělí si povídaly o pohádkách z večerníčku a seznámily se s písní „Večerníček“. K doprovodu využily ozvučná dřívka a triangl. Také si zacvičily překážkovou dráhu, kde cestovaly do světa pohádek. Vyrobily si kytičku „mák“ s pomocí prstových barev a štětce. Dále vyrobily „Křemílka a Vochomůrku“ z ruliček od toaletního papíru. Jedno dopoledne se rozcvičily formou aerobiku „chvátám, chvátám“. Nechyběla ani omalovánka „Rákosníčka“, při které děti procvičovaly správný úchop a držení tužky. V pátek navštívily vánoční výstavu v Žiline a koupily si perníčky „Andělíčka“. Příští týden se těšíme na nový integrovaný blok „A když je tu bílá zima“ a nové téma „ Mikuláš, čert, Anděl“. V pátek 29. 11. 2019 se Vojta, Vašík, Barunka a Kubíček můžou těšit na výlet do muzea čertů v Úštěku, který si užijou spolu s dětmi ze Družce.

11. -15. listopadu „Svatý Martin + veršované pohádky“

V první polovině listopadu školka nezapomněla na svatého Martina, děti si o něm vyprávěly, vyrobily si bílého koníčka a naučily se novou píseň „Když je Martin v kalendáři“. V úterý si vyprávěly zážitky ze svatomartinských oslav, které se konají pravidelně každým rokem ve Lhotě. Po zbytek týdne nás provázela veršovaná pohádka „Perníková chaloupka“ – děti si ji poslechly, potom v pracovních listech hledaly odlišný perníček, uvolňovaly ruku, když samy perníčky obtahovaly a nakonec si samy zkusily pohádku několikrát zahrát. V pátek nám dopoledne v MŠ zpříjemnil koncert „Hudba celého světa“ tentokráte zaměřený na tvorbu W. A. Mozarta. V příštím týdnu se těšíme na pokračování pohádkového tématu 🙂

Týden od 4. – 8. 11. 2019

První listopadový týden se děti věnovaly tématu „Podzimní počasí – co umí vítr, déšť, draci“. Zahrály si hru „baba rýma“, „ouky, kouky“ a „bomba, nálet, povoděň“. Povídaly si o podzimním počasí, procvičovaly jemnou motoriku, a to „šitím“ kapek deště. Zapojily se i naši nejmenší. Všechny děti se seznámily s básní „dráček“, „podzimní vítr“ a zopakovaly si podzimní písně za doprovodu Orffových nástrojů. V tomto týdnu si děti vyrobily i dešťové kapičky, a dle vlastního výběru kapičky lepily krepovým papírem nebo technikou zmizikování. Snažily se dodržovat přesnost a čistotu při pracovní činnosti. Také si procvičovaly prsty, zaměřily se na cviky k uvolnění ruky a zápěstí s motivační říkankou „ťuká, ťuká deštík a panenka“. Starší děti se věnovaly podzimním pracovním listům a nejmenší měly možnost omalovánek s podzimní tematikou. Také si děti vyrobily „duhu“, a to tiskáním barev dle předlohy. Nechyběla ani dramatizace pohádky „pro malá čuňátka“, s využitím masek zvířátek. Dětem se to moc líbilo. V pátek nejstarší děti posilovaly fyzickou kondici při vycházce kaštankou a nejmenší si užily vycházku ke zvířátkům. Příští týden nás čeká téma „Pohádky“. Moc se těšíme 🙂

29. října – 1. listopadu „Podzimní počasí, Dušičky a Halloween“

Děti ve školce v tomto týdnu pokračovaly v podzimním tématu, zaměřily se více na svátek Dušiček a povídaly si o Halloweenu, který k nám přichází ze zahraničí. Poslechly si pohádku „Jak to bylo na Dušičky“ poté si o ní vyprávěly. Společně se podílely na dlabání a vyřezávání dýně. Ve čtvrtek přišel do školky pan fotograf, děti náramě bavil svým vtipným, na děti trefně zaměřeným, přístupem k práci a fotografie budou jistě moc povedené. V pátek si školka upekla zdravé sušenky z ovesných vloček, které potom posloužily jako sladká tečka po svačince 🙂

Týden od 21 . – 25. 10. 2019

V tomto týdnu se děti věnovaly tématu „Změny v přírodě – les, stromy, keře, plody“. Povídaly si o změnách v přírodě, vyrobily krásné podzimní stromy, tiskáním barev s vatovou tyčinkou a seznámily se s písní „Kaštánek“. V úterý nás navštívila paní Langerová, která nám jedno krásné dopoledne zpestřila voňavou eukalyptovou aromaterapií. Dětem se to moc líbilo. Všechny starší děti se věnovaly počítání kapiček, procvičovaly čísla. Příští týden, ve čtvrtek 31. 10. 2019 nás čeká vánoční focení. Budeme se těšit.

14. – 18. října „Zvířata v lese a na poli“

V polovině měsíce října bylo týdenním tématem „Zvířata v lese a na poli“, děti si vyprávěly jaká zvířata můžeme v lese nebo na poli potkat, každým dnem je provázela jedna pohádka, ve které si některé zvířátko připomněly. Jako obvykle hrály množství her, tentokrát tematicky zaměřených na zvířata (zajíčci, ježci, medvědi, veverky a podobně). Vyráběly medvědí tlapy a ježečky, zpívaly si o nich písně. Čtvrteční dopoledne si děti užily v divadle Lampion na poutavém představení „Červená Karkulka“, všechny děti se vrátily moc spokojené. Příštím týdnem nás bude provázet téma: „Podzimní počasí“ a voňavá eukalyptová aromaterapie s koalou 🙂

Týden od 7. – 11. 10. 2019

V tomto týdnu se děti věnovaly tématu „Proč je listí barevné“. Začátkem týdne si poslechly příběh „Proč ze stromu opadává listí“ a zaměrily se na pozornost, soustředění při četbě a poslechu. Procvičily grafomotoriku, při které se věnovaly správnému úchopu a vedení tužky po linii padajícího listí. V rámci výtvarné činnosti děti vybarvovaly šablony různých druhů podzimních listů. Povídaly si o tom, jak se listy zbarvují. Nechyběla ani výroba podzimních ježků z nasbíraných javorových listů v průběhu vycházky do lesa. Děti měly také možnost hudebního projevu, při kterém si zazpívaly spousty známých písní, a také se seznámily s písní „Kaštánek“. Ve čtvrtek si zaskotačily s „Pipi dlouhou punčochou“ a něktěré si s sebou přinesly i kostýmek zvířátek. Moc se jim zumba líbila. Příští týden, 17. 10. 2019 nás čeká výlet do divadla Lampion na představení „Červená Karkulka“, a také další nové téma „Zvířata v lese a na poli“. Doufáme, že nám bude počasí přát, a že si děti budou moci procházky do přírody užít.

30. září – 4. října „Plody podzimu“

Hned v pondělí přijelo do školky divadlo a děti měly možnost shlédnout představení „Červená Karkulka“. Po zbytek týdne si vyprávěly o podzimu a co nám přináší, cestou při vycházkách děti aktivně hledaly některé z plodů podzimu, sbíraly oříšky, nacházely ještě poslední zatoulané houby, navštívily stánek s ovocem a zeleninou, kde paní učitelky nakoupily jablka, hrušky a mrkvičku na ochutnání, děti si o vystaveném zboží vyprávěly a každý si nesl domů jablíčko jako dárek od zelináře. Během dopoledních činností děti ovoce a zeleninu ochutnávaly, malovaly, modelovaly a učily se novou píseň „Podzimní ježkování“. V příštím týdnu nás čeká téma: „Barevný svět podzimu – proč je listí barevné“.

Týden od 23. 9. – 27. 9. 2019

Poslední zářijový týden si děti povídaly na téma „moje vesnice“ a přivítaly podzim. Prohlížely si letáčky, pohledy o Lhotě, a také nezapoměly zmínit i vesnice, ve kterých bydlí naši kamarádi ze školky. Vanesska ve Belči, Maxík a Kristýnka v Žilině, Jáchym, Zuzanka, Evelyn, Štěpánek a Pepíček v Dolním Bezděkově. V úterý se děti naučily pohybovou básničku „Domeček-bumbarata, bum, bum, bum…“ a obkreslovaly domečky podle šablony. Malé děti se věnovaly správnému úchopu nůžek. Ve středu si zazpívaly podzimní písničky „zajíček, veverka čiperka“, a ve čtvrtek si ozdobily krásné domečky ze dřeva, vymalovaly střechu, okna, dveře a některé starší a odvážné děti s pomocí paní učitelky zatloukly i hřebíky „komínek“ na střechu svého domečku. V pátek se děti věnovaly stavbě domečků a ohrádek, při které využily stavebnice kapla. Příští týden se budeme těšit na téma „Barevný svět podzimu – plody podzimu“. Hned v pondělí nás čeká divadelní vystoupení ve školce „Červená Karkulka“ a hry s kamarády maňásky. Moc se těsíme:)

16. – 20. září „Kdo se o mě stará ve školce“

Třetí týden v září si děti vyprávěly o tom, kdo se o ně stará ve školce, nakreslily a vybarvovaly obrázky paní učitelky a dětí. V úterý je čekalo překvapaní v podobě hudebně-pohybového vystoupení „Cvičení s Álou“ – jeho poutavý projev zaujal i nejmenší děti, které s nadšením tančily a plnily jeho úkoly. Do konce týdne ještě děti stihly malovat temperovou barvou podzimní obrázek, opakovaly si základní tvary při vybarvování dračích ocásků v pracovním listě, učily se novou básničku „Kamarádi“, písničku „Mrak“ a jednoduchý taneček „Medvěd“. Tématem příštího týdne je „Moje vesnice“.

Týden od 9. – 13.9.2019

Tento týden se děti věnovaly tématu „Moji kamarádi ve školce“. Stále probíhá adaptace našich nejmenších, kteří se postupně začleňují do kolektivu. Všechny dětičky si namalovaly mrak s deštíkem a hned zpestřily výzdobu šatny. Zahrály si pohybovou hru „půjdem s Mínou dokola…“, „na myšky“, zatančily si s kamarádem, a také zazpívaly „kamaráda mám, co já jen mu dám“. Naučily se novu písničku „Uklízíme, uklízíme“. V pátek se všem dětem líbila procházka ke statku ve vesnici za zvířátkami. Děti mohly pozdravit husy, lamy, kozy, ovce a kravičky…Příští týden se těšíme na nové téma „Kdo se o mě stará ve školce“.

3. – 6. září „Spolu ve školce“

V prvním škloním týdnu se nám školka zcela zaplnila, v pondělí dorazilo celkem 8 nových dětiček a všechny pobyt v novém prostředí zvládaly velice dobře. Nové děti se postupně budou seznamovat s novým denním režimem, budou k tomu mít dostatek prostoru i času a starší děti jim ve zvykání velice pomáhají. Děti zpívaly, zahrály si oblíbené pohybové hry, zkusily si namalovat obrázek, zatímco starší děti dostaly náročnější práci – vyprávěly si o zážitcích z prázdnin, své prázdniny následně výtvarně vyjádřily, spojovaly tečky do spirály (ulity) v pracovním listě. V závěru týdne děti vytvořily společné dílo „Naše školka“.